Присоединиться

Громадянство Росії у Криму: під примусом чи з любов'ю?

Подвійне громадянство в дії

Правозахисники та експерти твердять, що переважна більшість жителів Криму, взявши російський паспорт, від українського не відмовилися, фактично, вони мають подвійне громадянство.

Експерт громадської організації "Майдан закордонних справ" Андрій Клименко сказав ВВС Україна, що на сьогодні близько 1,7 млн. людей – практично усе доросле населення Криму - отримали російські паспорти. Керівник ФМС РФ у Криму Петро Ярош називає ще більшу цифру. Він каже, що протягом 2014-2015 років паспорти Росії отримало понад два мільйони людей.

"У цьому немає нічого дивного, бо без цього паспорта, або як його у Криму називають, "аусвайса", ви не можете практично нічого, не маєте ніяких прав. Навіть укласти договір із комунальним підприємством про вивезення сміття чи потрапити до поліклініки", - каже Андрій Клименко. Без російського паспорта, або як його у Криму назвають, "аусвайса", ви не можете практично нічого, не маєте ніяких правАндрій Клименко, ГО "Майдан закордонних справ"

"Я знаю про випадок, коли у лікарні померла жінка, яка мала лише український паспорт, їй відмовили у допомозі", - розповідає колишній житель Керчі, директор компанії "Berta Communication" Тарас Березовець. "Усе це вкладається у логіку усіх подій у Криму: ідеться про примус до російського громадянства", - переконаний Андрій Клименко.

Тарас Березовець звертає увагу на те, що поправки до російського законодавства про необхідність повідомляти міграційні органи про друге громадянство збіглося у часі із анексією Криму, що дає додаткові підстави вважати, що російська влада у такий спосіб прагне встановити більший контроль над жителями Криму.

Російське законодавство забороняє подвійне громадянство особам, які працюють в органах державної та муніципальної влади, правоохоронних органах, а також вчителям, викладачам навчальних закладів. Тарас Березовець, посилаючись на інформацію від знайомих у Криму, розповів, що спочатку керівники державних органів влади і навіть ЖЕКів давали усні вказівки здати українські паспорти "на зберігання" керівникові. Оскільки така вимога була протизаконною, багато хто відмовився. "Багато людей відмовилося під різними приводами: хтось "загубив", у когось "собака з'їла", у когось "дитина порвала". Люди саботували", - сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Саботаж легко пояснити: переважна більшість країн світу, не визнаючи анексії Криму Росією, не визнають і російські паспорти, видані у Криму. Тому для кримчан український паспорт є легітимнішим і надійнішим. Копирайт изображенияGETTYImage captionПісля анексії Криму Росією видані на півострові "російські" паспорти не визнаються у західних країнах

Невиїзні і патріоти "Ті, хто залишає лише паспорт, виданий у Криму, тепер чудово розуміють наслідки - вони стають невиїзними у цивілізовані країни, вони себе блокують на окупованому півострові", - каже Андрій Клименко із "Майдану закордонних справ".

"Тому українські паспорти лишають і ті, хто ненавидить Україну і заявляє про любов до Росії", - додає експерт.

За даними, які наводить Тарас Березовець, лише близько чотирьох тисяч жителів Криму із близько двох мільйонів не оформили російського громадянства і постійно поновлюють реєстрацію.

"Відчуває себе громадянами України, а не Росії, значно більше людей, - запевняє кримчанин Андрій Клименко, який вимушено залишив півострів. - За нашими оцінками, близько 30% - а це десь 600 тисяч - вважають Крим українським, а себе - громадянами України. З них половина - це кримські татари".

За його словами, ще 30% є затятими прихильниками Росії і "Кримнашу". Тарас Березовець говорить про 50%.

Обидва співрозмовники ВВС Україна кажуть, що від 30 до 40 відсотків жителів Криму - люди, яким байдуже, якою буде влада, аби лише було що їсти-пити і краще жити. "Але про якісь протестні настрої у Криму говорити не варто. Ніхто на вулиці не виходитиме", - підсумовує Тарас Березовець.

a9abc4cbeba5e52dbfa381d26f673a3f_VFt2opoLgtE.jpg